Rotary shaft seal OA-162X190X12-NBR
Part number : OA-162X190X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-162X190X12-NBR  has an inner diameter of 162 mm, an outer diameter of 190 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32007 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32007
Lock washer - MB9-SKF SKF
LOCK WASHER MB9-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    162  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    190  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    164  G
  • PACKAGING
    1
Description