Rotary shaft seal OA-130X160X12-NBR
Part number : OA-130X160X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-130X160X12-NBR  has an inner diameter of 130 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  27 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-140X160X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-140X160X10-NBR
Lock nut - KMK12-SKF SKF
LOCK NUT KMK12-SKF
Deep groove ball bearing - 16026-FAG FAG
DEEP GROOVE BALL BEARING 16026-FAG
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    130  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    120  G
  • PACKAGING
    1
Description