Rotary shaft seal OA-100X140X13-NBR
Part number : OA-100X140X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-100X140X13-NBR  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30313 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30313
Lock nut - KM10 GEN
LOCK NUT KM10
Rotary shaft seal - OAS-80X140X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-80X140X12-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    120  G
  • PACKAGING
    1
Description