Rotary shaft seal DC-84X110X13-NBR
Part number : DC-84X110X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-84X110X13-NBR  has an inner diameter of 84 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  17 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Roller bearing - NU2212-ECP-SKF SKF
ROLLER BEARING NU2212-ECP-SKF
Thrust washer - AS4565 GEN
THRUST WASHER AS4565
Rotary shaft seal - BC-60X85X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-60X85X13-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    84  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    113  G
  • PACKAGING
    1
Description