Rotary shaft seal DC-70X140X12-NBR
Part number : DC-70X140X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-70X140X12-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BC-70X140X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-70X140X12-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    146  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description