Rotary shaft seal DC-55X80X13-NBR
Part number : DC-55X80X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-55X80X13-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6309-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6309-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-29 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-29
O-Ring seal - OR-103X3.50-NBR80 GEN
O-RING SEAL OR-103X3.50-NBR80
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    83  G
  • PACKAGING
    1
Description