Rotary shaft seal DC-55X72X10-NBR
Part number : DC-55X72X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-55X72X10-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  23 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X62X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6309-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6309-SKF
Lock nut - KM08 GEN
LOCK NUT KM08
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    54  G
  • PACKAGING
    1
Description