Rotary shaft seal DC-50X90X10-NBR
Part number : DC-50X90X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-50X90X10-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X90X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X90X10-NBR
Tapered roller bearing - 30210-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30210-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-90 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-90
3 3
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    105  G
Description