Rotary shaft seal DC-50X80X10-NBR
Part number : DC-50X80X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-50X80X10-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X80X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X80X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6305-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-SKF
Lock nut - KM10-SKF SKF
LOCK NUT KM10-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    70  G
  • PACKAGING
    1
Description