Rotary shaft seal DC-45X68X10-NBR
Part number : DC-45X68X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-45X68X10-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32008-X-Q-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32008-X-Q-SKF
Rotary shaft seal - OAS-45X68X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X68X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    57  G
  • PACKAGING
    1
Description