Rotary shaft seal DC-45X62X12-NBR
Part number : DC-45X62X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-45X62X12-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  33 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32006X-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32006X-TIMKEN
Lock nut - KM06 GEN
LOCK NUT KM06
Rotary shaft seal - OAS-103X122X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-103X122X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    42  G
  • PACKAGING
    1
Description