Rotary shaft seal DC-40X65X12-NBR
Part number : DC-40X65X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-40X65X12-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-34X52X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-34X52X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6209-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6209-SKF
Bearing inner race - IR60-70-25 GEN
BEARING INNER RACE IR60-70-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    63  G
  • PACKAGING
    1
Description