Rotary shaft seal DC-28X43X8-NBR
Part number : DC-28X43X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-28X43X8-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 43 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-42 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-42
Rotary shaft seal - OAS-28X43X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X43X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description