Rotary shaft seal DC-110X140X13-NBR
Part number : DC-110X140X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-110X140X13-NBR  has an inner diameter of 110 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-32 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-32
Tapered roller bearing - 30211 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30211
Rotary shaft seal - BC-42X62X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-42X62X12-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    110  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    173  G
  • PACKAGING
    1
Description