Rotary shaft seal DC-101.600X142.870X9.520-NBR
Part number : DC-101.600X142.870X9.520-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-101.600X142.870X9.520-NBR  has an inner diameter of 101.6 mm, an outer diameter of 142.87 mm and a thickness of 9.52 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 497-493-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 497-493-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    101.6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    142.87  MM
  • THICKNESS
    9.52  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    182  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description