Rotary shaft seal DB-90X120X13-NBR
Part number : DB-90X120X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DB-90X120X13-NBR  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  42 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32208-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32208-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-80 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-80
Rotary shaft seal - DB-75X100X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DB-75X100X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DB
  • WEIGHT
    133  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description