Rotary shaft seal DB-62X83X12-NBR
Part number : DB-62X83X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DB-62X83X12-NBR  has an inner diameter of 62 mm, an outer diameter of 83 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6000-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6000-2RS
Rotary shaft seal - OAS-32X48X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X48X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    62  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    83  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DB
  • WEIGHT
    80  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description