Rotary shaft seal DB-40X67X10-MVQ
Part number : DB-40X67X10-MVQ
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DB-40X67X10-MVQ  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 67 mm and a thickness of 10 mm. It is made of MVQ.
  5 parts in stock (5 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X67X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X67X8-NBR
Tapered roller bearing - LM67048-LM67010-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING LM67048-LM67010-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    67  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    MVQ
  • TYPE
    DB
  • WEIGHT
    55  G
  • PACKAGING
    1
Description