Rotary shaft seal DB-40X55X9-NBR
Part number : DB-40X55X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DB-40X55X9-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  15 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-32 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-32
Rotary shaft seal - OAS-55X72X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X72X8-FPM
Deep groove ball bearing - 3307 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 3307
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DB
  • WEIGHT
    33  G
  • PACKAGING
    1
Description