Rotary shaft seal CRWA1-15.880X25.370X6.350-NBR-SKF
Part number : CRWA1-15.880X25.370X6.350-NBR-SKF
SKF
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CRWA1-15.880X25.370X6.350-NBR-SKF  has an inner diameter of 15.88 mm, an outer diameter of 25.37 mm and a thickness of 6.35 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-19.05X28.57X4.76-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-19.05X28.57X4.76-NBR
Classical poly-v belts - 6PJ1473-CONTITECH CONTITECH
CLASSICAL POLY-V BELTS 6PJ1473-CONTITECH
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15.88  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25.37  MM
  • THICKNESS
    6.35  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CRWA1
  • HARDNESS
    4.5  S
  • WEIGHT
    4.5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description