Rotary shaft seal CK-39X52X11-NBR
Part number : CK-39X52X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CK-39X52X11-NBR  has an inner diameter of 39 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (7 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-C3-SKF
Rotary shaft seal - OAS-42.80X55X11-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42.80X55X11-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    39  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CK
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description