Rotary shaft seal CD-8X16X3-NBR
Part number : CD-8X16X3-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-8X16X3-NBR  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 698-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 698-2RS
External circlip - CIRCLIP-EXT-8 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-8
Rotary shaft seal - CD-12X18X3-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-12X18X3-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description