Rotary shaft seal CD-60X72X4-NBR
Part number : CD-60X72X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-60X72X4-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  31 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61909-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61909-2RS
Thrust washer - AS1226 GEN
THRUST WASHER AS1226
Rotary shaft seal - CD-50X62X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-50X62X5-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description