Rotary shaft seal CD-55X63X5-FPM-NAK
Part number : CD-55X63X5-FPM-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-55X63X5-FPM-NAK  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 63 mm and a thickness of 5 mm. It is made of FPM.
  8 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61905-2RS1-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61905-2RS1-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description