Rotary shaft seal CD-42X52X4-NBR
Part number : CD-42X52X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-42X52X4-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  46 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-42X52X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X52X4-NBR
Deep groove ball bearing - 61708-2RS-ZEN ZEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61708-2RS-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description