Rotary shaft seal CD-40X47X4-NBR
Part number : CD-40X47X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-40X47X4-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
Rotary shaft seal - BD-40X47X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BD-40X47X4-NBR
Gasket sealing product - JOINT-SILICONE-BLEU-5926-100ML-LOCTITE LOCTITE
GASKET SEALING PRODUCT JOINT-SILICONE-BLEU-5926-100ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    49  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description