Rotary shaft seal CD-30X40X4-NBR
Part number : CD-30X40X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-30X40X4-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X40X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X40X4-NBR
Oil filled flanged bronze bush - BNZF25-32-40-5-53 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF25-32-40-5-53
Other bearing - 60Z50 GEN
OTHER BEARING 60Z50
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description