Rotary shaft seal CD-30X38X4-NBR
Part number : CD-30X38X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-30X38X4-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  39 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X38X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X38X8-NBR
Deep groove ball bearing - 61900 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 61900
Oil filled plain bronze bush - AM304035 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AM304035
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description