Rotary shaft seal CD-29X38X4-NBR-NAK
Part number : CD-29X38X4-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-29X38X4-NBR-NAK  has an inner diameter of 29 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  5 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61802-ZZ-SKF SKF
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 61802-ZZ-SKF
Rotary shaft seal - BD-17X23X3-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BD-17X23X3-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    29  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description