Rotary shaft seal CD-18X25X5-NBR
Part number : CD-18X25X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-18X25X5-NBR  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 25 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  23 parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RS
Lock nut - KM04 GEN
LOCK NUT KM04
Rotary shaft seal - OAS-19X25X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-19X25X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description