Rotary shaft seal CD-16X24X4-NBR-NAK
Part number : CD-16X24X4-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-16X24X4-NBR-NAK  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  39 parts in stock (3 days ago )
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RS
Rotary shaft seal - OA-20X42X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-20X42X7-NBR
PAP bush - PAP2015-P20 GEN
PAP BUSH PAP2015-P20
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description