Rotary shaft seal CD-12X18X5.50-NBR-NAK
Part number : CD-12X18X5.50-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-12X18X5.50-NBR-NAK  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 18 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-12X18X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X18X5-NBR
Deep groove ball bearing - 6001-NSL-NACHI NACHI
DEEP GROOVE BALL BEARING 6001-NSL-NACHI
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    18  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description