Rotary shaft seal BK-47.60X73X10-NBR
Part number : BK-47.60X73X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BK-47.60X73X10-NBR  has an inner diameter of 47.6 mm, an outer diameter of 73 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (9 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BC-40X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-40X52X7-NBR
Threadlocker - FREIN-FILET-BLEU-243-50ML-LOCTITE LOCTITE
THREADLOCKER FREIN-FILET-BLEU-243-50ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    47.6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    73  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BK
  • WEIGHT
    37  G
  • PACKAGING
    1
Description