Rotary shaft seal BD-7X14X2-NBR
Part number : BD-7X14X2-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-7X14X2-NBR  has an inner diameter of 7 mm, an outer diameter of 14 mm and a thickness of 2 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-C3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    7  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    14  MM
  • THICKNESS
    2  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description