Rotary shaft seal BD-6X10X2-NBR
Part number : BD-6X10X2-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-6X10X2-NBR  has an inner diameter of 6 mm, an outer diameter of 10 mm and a thickness of 2 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - HK0609 GEN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK0609
Ball - BA-8 GEN
BALL BA-8
8 8
Rotary shaft seal - CD-6X10X2-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-6X10X2-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    10  MM
  • THICKNESS
    2  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description