Rotary shaft seal BD-5X10X2-NBR
Part number : BD-5X10X2-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-5X10X2-NBR  has an inner diameter of 5 mm, an outer diameter of 10 mm and a thickness of 2 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - CD-5X9X2-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-5X9X2-NBR
Ball - BA-2.380-ACIER GEN
BALL BA-2.380-ACIER
Deep groove ball bearing - 686-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 686-2RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    10  MM
  • THICKNESS
    2  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description