Rotary shaft seal BD-28X35X4-NBR
Part number : BD-28X35X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-28X35X4-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (about 1 hour ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16004 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 16004
External circlip - CIRCLIP-EXT-7 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-7
Rotary shaft seal - BD-17X23X3-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BD-17X23X3-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description