Rotary shaft seal BD-20X28X4-NBR
Part number : BD-20X28X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-20X28X4-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  23 parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-7 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-7
Deep groove ball bearing - 6004-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-C3-SKF
Rotary shaft seal - BD-17X23X3-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BD-17X23X3-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description