Rotary shaft seal BD-20X26X3-NBR
Part number : BD-20X26X3-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-20X26X3-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 26 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (12 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
Rotary shaft seal - OAS-20X26X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X26X4-NBR
Drawn cup needle roller bearing - HK2016-2RS GEN
Waterproof
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK2016-2RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    26  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description