Rotary shaft seal BD-16X22X6-NBR
Part number : BD-16X22X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-16X22X6-NBR  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  36 parts in stock (21 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-C3 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-C3
Internal circlip - CIRCLIP-INT-23 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-23
Rotary shaft seal - BB-15X24X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-15X24X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description