Rotary shaft seal BD-14X20X3-NBR
Part number : BD-14X20X3-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-14X20X3-NBR  has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 3 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-C3-SKF
Rotary shaft seal - CD-14X20X3-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-14X20X3-NBR
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    3  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description