Rotary shaft seal BC-90X115X13-NBR
Part number : BC-90X115X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-90X115X13-NBR  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 115 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  15 parts in stock (12 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock washer - MB10 GEN
LOCK WASHER MB10
Tapered roller bearing - 395S-394A-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 395S-394A-TIMKEN
Rotary shaft seal - BC-50X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-50X72X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    115  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    81  G
  • PACKAGING
    1
Description