Rotary shaft seal BC-72X95X13-NBR
Part number : BC-72X95X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-72X95X13-NBR  has an inner diameter of 72 mm, an outer diameter of 95 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (6 minutes ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-55 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-55
Deep groove ball bearing - 6212-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6212-SKF
Rotary shaft seal - OAS-55X72X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X72X12-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    72  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    95  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
Description