Rotary shaft seal BC-70X100X10-NBR
Part number : BC-70X100X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-70X100X10-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  13 parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-2RS
Rotary shaft seal - DB-70X100X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DB-70X100X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
Description