Rotary shaft seal BC-63.500X82.550X11.130-NBR
Part number : BC-63.500X82.550X11.130-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-63.500X82.550X11.130-NBR  has an inner diameter of 63.5 mm, an outer diameter of 82.55 mm and a thickness of 11.13 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6311-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6311-SKF
Thrust washer - AS3552 GEN
THRUST WASHER AS3552
Rotary shaft seal - OAS-63.50X82.55X9.52-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-63.50X82.55X9.52-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    63.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    82.55  MM
  • THICKNESS
    11.13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    43  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description