Rotary shaft seal BC-60X80X12-NBR
Part number : BC-60X80X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-60X80X12-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-60X80X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-60X80X12-NBR
Lock nut - KM09 GEN
LOCK NUT KM09
Gasket Sealer - PATE-JOINT-MOTEUR-SILICONE-NOIR-5940-100ML-LOCTITE LOCTITE
GASKET SEALER PATE-JOINT-MOTEUR-SILICONE-NOIR-5940-100ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    43  G
  • PACKAGING
    1
Description