Rotary shaft seal BC-60X80X10-NBR
Part number : BC-60X80X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-60X80X10-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  17 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6210-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6210-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-54 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-54
Rotary shaft seal - DC-60X80X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DC-60X80X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    33  G
  • PACKAGING
    1
Description