Rotary shaft seal BC-58X80X8-NBR
Part number : BC-58X80X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-58X80X8-NBR  has an inner diameter of 58 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  16 parts in stock (12 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BC-36X57.15X6.35-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-36X57.15X6.35-NBR
Self aligning roller bearing - 22209-E1-XL-FAG FAG
SELF ALIGNING ROLLER BEARING 22209-E1-XL-FAG
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    58  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    30  G
  • PACKAGING
    1
Description