Rotary shaft seal BC-55X72X9-NBR-NAK
Part number : BC-55X72X9-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-55X72X9-NBR-NAK  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  9 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-60X75X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-60X75X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description