Rotary shaft seal BC-55X72X10-NBR
Part number : BC-55X72X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-55X72X10-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (16 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-55X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X72X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6211-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6211-SKF
Oil filled plain bronze bush - AM222725 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AM222725
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • WEIGHT
    33  G
Description